12 sie, 08:00

Conflict of Nations: World War III - trzecia wojna światowa jak prawdziwa

Po dwóch wojnach światowych, które za nami, chyba nikt nie chciałby przeżyć podobnego piekła jeszcze raz. Jednak miłośnicy militariów z pewnością snują domysły, co by było, gdyby trzecia wojna światowa rzeczywiście wybuchła. Jak wyglądałby tego typu konflikt w dzisiejszych realiach? Zamiast tylko się zastanawiać, można przeprowadzić swego rodzaju symulację, odpalając darmową grę przeglądarkową Conflict of Nations.

Conflict of Nations: World War III (bo taki pełny tytuł nosi) to prawdopodobnie jedna z najbardziej wciągających gier strategicznych, przeznaczonych do rozgrywki przez sieć. W zabawie bierze tutaj udział nawet 26 osób. Każda z nich przejmuje kontrolę nad jednym z państw ogarniętych światowym konfliktem, po czym robi wszystko, co w jej mocy, by najlepiej nie tylko tę wojnę przetrwać, ale także znaleźć się wśród jej zwycięzców.

Zagraj w Conflict of Nations

Najpierw - nauka o wojnie

Rozgrywkę w Conflict of Nations: World War III rozpoczynamy od założenia konta, a następnie przechodzimy do fabularyzowanego samouczka, podczas którego zapoznajemy się z poszczególnymi aspektami rozgrywki. Polecamy rozegranie go nawet zaawansowanym strategom, gdyż można w nim znaleźć szereg wskazówek przydatnych dla każdego. Gdy jesteśmy już gotowi do rozpoczęcia właściwej zabawy, dołączamy do jednej z sesji (po osiągnięciu określonego poziomu możemy także tworzyć własne) i rozpoczynamy nasze działania wojenne.

Kilkadziesiąt państw do wyboru

Autorzy położyli duży nacisk na realizm, więc w Conflict of Nations: World War III odnajdujemy szczegółową mapę świata, uwzględniającą nie tylko największe, ale także pomniejsze państwa. W grze nie musimy stawać na czele Niemiec, Francji czy Wielkiej Brytanii - równie dobrze możemy wcielić się w przywódcę Polski, a także państw mieszczących się na innych kontynentach, jak Boliwia, Kuba, Czad, Libia czy Mjanma.

Zagraj w Conflict of Nations

Całe państwo na twojej głowie

W Conflict of Nations: World War III musimy kompleksowo zarządzać podlegającym nam państwem - począwszy od sprawowania opieki nad mieszczącymi się na jego terenie miastami, poprzez wydobywanie niezbędnych surowców i dbania o morale, a na rozbudowie, treningu i produkcji jednostek skończywszy.

Conflict of Nations - Artwork
Conflict of Nations - Artwork źródło: Dostawca

Wojna toczy się zarówno na lądzie, na morzu, jak i w powietrzu, więc musimy wykazać się kompleksowym podejściem do rozwoju armii.

Nie obejdzie się także bez opracowywania coraz to nowych technologii w różnych dziedzinach, takich jak piechota, lotniwctwo czy wsparcie. Większość z nich staje się dostępna z czasem, po upłynięciu określonej liczby dni. To, które z nich opracujemy, a które pominiemy, zależy już tylko od naszych decyzji i często ma istotny wpływ na przebieg wojny.

Wojna czy pokój?

Kluczowe znaczenie dla naszych poczynań ma także dyplomacja. Wojna to oczywiście także polityka, którą musimy prowadzić na różnych frontach, prowadząc do zawierania sojuszy z wybranymi państwami albo do unikania walk z silniejszymi od nas. Za każdym razem, gdy rozmawiamy z innym przywódcą, musimy brać pod uwagę korzyści i ustalać warunki współpracy, które będą dobre dla obu stron.

Conflict of Nations
Conflict of Nations źródło: Game Planet

Zagraj w Conflict of Nations

A co, gdy dyplomacja zawiedzie? Będziemy musieli przygotować się na wojnę. Bitwy w Conflict of Nations: World War III rozgrywają się automatycznie. Wystarczy, że rozkażemy wybranym oddziałom udać się w miejsce, w którym stacjonuje wróg, a rozpocznie się potyczka. Jej wynik będzie zależał od różnych elementów - nie tylko od liczebności i jakości wojsk, ale również od ukształtowania terenu czy od morale. Przed każdym starciem warto przeprowadzić rekonesans. Gra pozwala nam także wysyłać szpiegów w celu zdobycia informacji o innych państwach.

Conflict of Nations: World War III rozgrywa się z poziomu przeglądarki internetowej i jest dostępne zupełnie za darmo. Jednak opcjonalnie można zakupić za prawdziwe pieniądze walutę premium, która pozwoli nam przyspieszyć rozbudowę baz i armii czy rozwój technologii. Nie jest to jednak absolutnie konieczne. Równie dobrze można się bawić bez płacenia. Przygotujcie się tylko na prawdziwe wyzwanie. Wcale nie jest łatwo wygrać wojnę światową!