13 sty, 14:24

Moda na retro trwa

Współczesne gry oferują ultrarealistyczną grafikę, dopracowane efekty specjalne i orkiestrowe ścieżki dźwiękowe. Nad ich scenariuszami pracują zawodowcy z Hollywood, a głosów bohaterom użyczają znani aktorzy. Aż dziwne, że nieskomplikowane produkcje sprzed kilkudziesięciu lat cieszą się podobną popularnością. Jakie są przyczyny ich sukcesu i od czego zacząć przygodę z retro?

„Kiedyś to były gry”, mawiają starsi gracze. I nic dziwnego. Kieruje nimi sentyment, którego siłę naukowcy coraz bardziej doceniają. To uczucie przywiązania i sympatii do miejsc, produktów, filmów czy gier z lat młodości badanego oraz towarzyszące im wrażenie, że w przeszłości wszystko było lepsze, ciekawsze, bardziej atrakcyjne. Nawet jeśli obiektywnie rzecz biorąc to nieprawda! Nie przez przypadek wielu ludzi przeżywa rozczarowanie podczas oglądania ukochanego filmu z dzieciństwa czy też czytania książki, która kiedyś bardzo im się podobała. Być może idealizowali lekturę, dojrzeli bądź po prostu zmieniły im się gusta!

Sprawdź nasze klasyczne gry!

Trudno zresztą nie wspominać dobrze gier, po które sięgało się w młodości. Z perspektywy dziecka świat wyglądał przecież zupełnie inaczej – przede wszystkim był bardziej beztroski. Komputer stanowił i w wielu domach nadal stanowi nagrodę za dobre zachowanie. Siłą rzeczy kojarzył się pozytywnie. To o grach rozmawiało się na przerwach i w nie grało wspólnie z przyjaciółmi. Dorosłość znacznie ograniczyła czas przeznaczony na rozrywkę oraz spędzany w gronie znajomych. Stąd tęsknota za okresem beztroski i wszystkim, co się z nim kojarzy.

Inna sprawa, że gry starzeją się inaczej niż filmy. Produkcje sprzed trzydziestu i więcej lat może nie czarują oprawą, ale wciąż stawiają graczom wyzwania – a do tego dźwięk 5.1 i wysokiej jakości grafika wcale nie są potrzebne. Satysfakcja z zestrzelenia niewielkiego, składającego się z kilku kresek samolotu bywa zbliżona do tej, jaką daje trafienie w skomplikowany model świetnie animowanego myśliwca. Kluczowa okazuje się grywalność. Frajda płynąca z zabawy. Emocje jej towarzyszące. A więc to, w jaki sposób gra oddziałuje na gracza.

I tu właśnie zyskują gry retro. Powstawały w czasach, kiedy najważniejszy był pomysł. Dopracowanie go nie wymagało lat ciężkiej pracy, ale tygodni, najwyżej miesięcy. Twórcy mieli czas, by skupić się na drobnych szczegółach tworzących rozgrywkę i zadbać o to, by gra autentycznie wciągała. Dziś wprowadzanie zmian jest kosztowne i czasochłonne, skutkiem czego na rynek trafiają gry niedopracowane bądź nie tak atrakcyjne, jakby mogły być. A stare pomysły wciąż bawią, czego dowodem liczne remake’i hitów sprzed lat.

Classic Snake
Classic Snake źródło: Dostawca

Wiele z nich znaleźć można na serwerach GamePlanet Onet. Ich listę otwiera „Classic Snake”, wariacja na temat klasycznego „Węża”. Niewiele osób wie, że narodził się on w 1976 roku jako „Blockade” firmy Gremlin. Sławę zdobył dopiero w 1998 roku, kiedy trafił na komórki firmy Nokia i wydatnie przyczynił się do ich sukcesu. W „Classic Snake” zbiera się co prawda nakrapiane jajeczka zamiast jabłek, ale i tak zabawa wciąga. Niełatwo jest okiełznać stale rosnącego węża!

Zagraj w "Classic Snake"

„Tetris Dimension” bazuje na pomyśle rosyjskiego programisty Aleksieja Pażytnowa, jednak znacznie go rozbudowuje. Oryginał polegał przecież na układaniu bloków w płaskiej studni. Tu studnia ma aż trzy wymiary ukazane w rzucie izometrycznym.

Tetrisdimension
Tetrisdimension źródło: Game Planet

Porządkowanie spadających klocków wymaga orientacji w przestrzeni i umiejętności wyobrażenia sobie, jak wygląda widoczna na ekranie figura i gdzie da się dopasować kolejny jej element.

Zagraj w "Tetris Dimension"

W „Alien Invaders” zagrają zapewne wszyscy ci, którzy wciąż pamiętają „Space Invaders”. Gra była dostępna na wszystkich liczących się platformach przełomu lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, zaś polegała na odpieraniu hord wrogich statków kosmicznych.

Alien Invaders
Alien Invaders źródło: Game Planet

Prawdopodobnie zapoczątkowała gatunek komputerowych strzelanin i dziś uchodzi za najbardziej dochodową produkcję w historii. Szacuje się, że jej twórcy na czysto zarobili 450 milionów dolarów. Imponująca suma!

Zagraj w "Alien Invaders"

Za klasyczną stara się też uchodzić „Classic Frog”, nowa wersja „Froggera” z 1981 roku. Oryginał opublikowała japońska firma Konami – stado żabek musiało przeprawić się na drugą stronę rwącej rzeki. Wcześniej czekała je ulica pełna rozpędzonych samochodów.

Classic Frog
Classic Frog źródło: Game Planet

O tym, jak wielkim sukcesem był „Frogger”, najlepiej świadczy fakt, że już w 1983 roku zadebiutował w zapomnianej dziś telewizyjnej kreskówce „Saturday Supercade”, jednej z pierwszych produkcji starających się wykorzystać popularność gier komputerowych.

Zagraj w "Classic Frog"

Znacznie nowszym pomysłem jest „Zuma” z 2003 roku. Jej autorzy nie ukrywają jednak inspiracji grami sprzed lat i prostotą takich produkcji jak „Chain Shot!” z 1985 roku. W nowej odsłonie, zatytułowanej „Zuma Ball”, wystrzeliwuje się kulki w stronę kolorowego węża.

Zuma Ball
Zuma Ball źródło: Game Planet

Gdy trzy kulki tego samego koloru znajdą się obok siebie, znikają z planszy. Gra dzięki prostocie zasad oraz konieczności wykazania się refleksem niesamowicie wciąga.

Zagraj w "Zuma Ball"

Kiedy w 1979 roku 24-letni Toru Iwatani rozpoczął pracę nad grą „Pac Man”, dostał do dyspozycji aż dziewięciu współpracowników. Cel miał ambitny: stworzyć program, który oczaruje również kobiety. Zrezygnował więc z kosmicznych walk i modnych strzelanin, by opowiedzieć o okrągłym stworku pożerającym kropki w labiryncie.

Classic Pac
Classic Pac źródło: Game Planet

„Classic Pac” świetnie odtwarza ten pomysł. Przypomina, dlaczego niektórzy spędzali przy tej grze długie godziny (i walczyli o miejsce w Księdze Rekordów Guinnessa –trafiają tam najlepsze wyniki z oryginalnego „Pac Mana”).

Zagraj w "Classic Pac"

Pierwsze gry wydawane na komputery domowe polegały na odbijaniu paletką piłeczki. Z tego pomysłu korzystał nie tylko „Pong”, ale i słynny „Breakout” Nolana Bushnella i Steve’a Wozniaka (choć i Jobs swoją cegiełkę dołożył). Bardziej dopracowana wersja tej gry nazywała się „Arkanoid” i należała do najpopularniejszych zręcznościówek pierwszej połowy lat osiemdziesiątych.

Outer Space Arcanoid
Outer Space Arcanoid źródło: Game Planet

„Arcan Space Arkanoid” uświadamia, czemu tak było – zbijanie piłeczką kolorowych cegiełek odpręża.

Zagraj w "Arcan Space Arkanoid"

Co innego „Minesweeper Classic”, klon słynnego „Sapera” rozsławionego przez system operacyjny Windows. Tu wystarczy jeden głupi błąd, by stracić życie! Zabawa polega na oznaczaniu min na polu minowym przypominającym kartkę w kratkę.

Minesweeper
Minesweeper źródło: Game Planet

Podpowiedź stanowią liczby pojawiające się na bezpiecznych polach i informujące, z iloma minami dane pole sąsiaduje. I pomyśleć, że oryginał powstał jeszcze w latach sześćdziesiątych!

Zagraj w "Minesweeper Classic"

„Classic Domino” – czyli po prostu domino – polega na dokładaniu do planszy kafelków o określonej liczbie oczek. Niby nic, a jednak grali w nie starożytni Grecy, Egipcjanie, a także Chinczycy. Domino to również prawdziwy kamień milowy rozwoju gier wideo.

Classic Domino
Classic Domino źródło: Game Planet

Pierwsze próby przeniesienia tej gry na ekrany komputerów podejmowano już w latach siedemdziesiątych. Programistom pozwoliły na eksperymenty ze sztuczną inteligencją…

Zagraj w "Classic Domino"

„Battleships” to z kolei elektroniczna wersja zabawy w „Okręty”, opracowanej na początku XX wieku przez Clifforda Von Vicklera. Oryginał podbił polskie szkoły jeszcze w latach sześćdziesiątych, a w 1987 roku został przeniesiony na niemal wszystkie najpopularniejsze komputery, od ZX Spectrum po Amigę.

Battleships
Battleships źródło: Game Planet

Okazuje się bowiem, że polowanie na flotę przeciwnika sprawia frajdę nawet wtedy, kiedy jest nim nie kumpel z sąsiedniej ławki, a program.

Zagraj w "Battleships"

„Ocean Bubbles” zabiera graczy na samo dno oceanu i każe zestrzeliwać… tfu, łączyć kolorowe bąbelki. W trójki! To nowa wersja wielkiego przeboju japońskiej firmy Taito. Oryginał nazywał się „Puzzle Bobble” i zadebiutował w 1994 roku.

Ocean Bubbles
Ocean Bubbles źródło: Game Planet

Jeszcze w tym samym roku na rynku zaczęły pojawiać się kolejne klony tej gry, zarówno te darmowe, jak i komercyjne. Bazowały na identycznym pomyśle i jeśli coś zmieniały, to jedynie oprawę graficzną. Dziś roi się od nich w takich sklepach jak Google Play czy Appstore.

Zagraj w "Ocean Bubbles"

Przegląd nowych wersji starych hitów kończy „Around the World Darts” – elektroniczna wersja popularnej barowej zabawy w „Rzutki”. Tu rzucanie niewielkimi strzałkami w tarczę nie wymaga wyćwiczonej dłoni.

 Around the World Darts”
Around the World Darts” źródło: Game Planet

Wystarczy wycelować i przytrzymać odpowiednio długo klawisz myszki, by trafić w cel. Okazuje się to znacznie łatwiejsze niż w „180” z 1986 roku, jednej z pierwszych komputerowych wersji tej zabawy.

Zagraj w "Around the World Darts”

Wszystkie powyższe gry pokazują, że dobre pomysły nie starzeją się. Choć od ich premier upłynęło wiele lat, a twórcy nowych wersji sporo zmodyfikowali, wciąż potrafią wciągnąć. Ba, wręcz uzależniają. Człowiek siada „dosłownie na pięć minut” i po chwili odkrywa, że upłynęła godzina. Tak właśnie działa magia retro!

Zagraj w hity sprzed lat!