1 wrz, 10:00

Call of War - zmień bieg drugiej wojny światowej

Czy druga wojna światowa mogła potoczyć się inaczej? Oczywiście. Jeśli chcesz przekonać się, jakie inne scenariusze mogły się ziścić, uruchom grę Call of War i wciel się w przywódcę jednego z narodów biorących udział w tym (bez wątpienia okropnym) konflikcie.

Wkrocz do gry!

W Call of War możemy pokierować jednym z państw mieszczących się na różnych kontynentach, począwszy od Polski, poprzez takie potęgi, jak Niemcy, Związek Radziecki, Stany Zjednoczone czy Chiny, a na pomniejszych państwach, jak Węgry, Finlandia czy Tybet, skończywszy. Po założeniu konta i dołączeniu do serwera gracze zostają losowo przydzieleni do poszczególnych krajów. Niezależnie od tego, na czele którego z nich staniemy, nasze zadania pozostają takie same.

Call of War skupia się na zdobywaniu punktów zwycięstwa, które pozwalają nam wygrywać rundy. Jak je zdobywać? Są na to różne sposoby. Po pierwsze - musimy się skupić na pozyskiwaniu niezbędnych surowców, takich jak pożywienie, metal, ropa czy pieniądze. To dzięki nim możemy rozwijać się w różnych dziedzinach, budować nowe budynki czy produkować nowe jednostki. Wojsko jest nam potrzebne do odpierania ataków ze strony wroga, jak również do zdobywania nowych terytoriów, pozwalających nam zdobywać jeszcze więcej zasobów.

Zagraj w Call of War

Cennym zasobem jest także czas. Musimy go poświęcić na każdą czynność, której podejmujemy się w grze - czy to postawienie jakiegoś budynku, czy wyszkolenie nowego oddziału (w grze walczymy zarówno na lądzie, w powietrzu, jak i na wodzie), czy opracowanie nowej technologii (każdy typ jednostek posiada osobne drzewko rozwoju). Wymaga go także przemieszczanie jednostek po mapie. Tak więc każdą decyzję, którą podejmujemy, należy rozpatrywać w kategoriach strategicznej. Chcąc odnieść sukces, musimy planować wszelkie działania ze sporym wyprzedzeniem.

Call of War
Call of War źródło: Dostawca

Jednak wojna to nie tylko otwarta walka. To chociażby także dyplomacja. Prowadzenie otwartej wojny na wszystkich frontach chyba nawet dla największego mocarstwa mogłoby się skończyć fatalnie. Dlatego z niektórymi graczami musimy zawierać sojusze albo przynajmniej utrzymywać neutralne stosunki. Ważnym elementem gry jest także szpiegostwo, dzięki któremu możemy ustrzec się przed kłopotami, jak również dowiedzieć się więcej o wrogach (na przykład poznać miejsca stacjonowania wrogich jednostek).

Zagraj w Call of War

Call of War to złożona i wymagająca strategia, ale nie musisz się tego obawiać, nawet jeśli jesteś nowicjuszem. Autorzy przygotowali samouczek, który na samym początku wprowadza gracza we wszystkie istotne aspekty rozgrywki. Warto być uważnym podczas szkolenia i zapamiętać wszelkie szczegóły prezentowane w jego trakcie.

Niemniej samouczek nie wystarczy, by zostać wielkim przywódcą. Do tego potrzeba wielu godzin praktyki i rozgrywki różnymi narodami. Każdym z nich gra się bowiem inaczej. Na przykład, grając Niemcami czy Związkiem Radzieckim, od samego początku możesz sobie pozwolić na więcej. Ale już po objęciu władzy w którymś z pomniejszych państw trzeba być bardziej ostrożnym i - przykładowo - zawierać więcej sojuszy, a ograniczać zapędy związane z podbijaniem nowych terytoriów (które wymaga dużej ilości zasobów oraz pokaźnej armii).

W Call of War można grać zupełnie za darmo, z poziomu przeglądarki internetowej. Gra zawiera jednak mikrotransakcje, pozwalające zakupić złoto lub abonament Członka Naczelnego Dowództwa. To pierwsze pozwala nam przyspieszyć rozmaite czynności, a ten drugi - zautomatyzować różne procesy, które normalnie wymagają naszego udziału. Jednak w Call of War śmiało można bawić się także bez ponoszenia jakichkolwiek opłat. Miłośnicy strategii i realiów drugiej wojny światowej, łączcie się!