23 kwi, 13:34

Pasjans Freecell - zasady gry

Patrząc na Pasjans Freecell można się dopatrzeć w jego zasadach wielu podobieństw do pasjansa Klondike. Również tutaj główny obszar gry stanowią stosy między, którymi możemy przekładać karty. Mając do dyspozycji dokładnie osiem stosów musimy przekładać pomiędzy nimi karty w taki sposób aby spełnić założenia rozgrywki.

Jakie są główne zasady gry Pasjans Freecell?

Na początek warto zwrócić uwagę na to, że mamy trzy główne obszary rozgrywki:

  • stosy z kartami
  • pola docelowe
  • pola robocze

Na sam początek gry karty zostają rozłożone na kilka stosów pomiędzy, którymi możemy sobie karty przekładać. Podobnie jak w innych odmianach pasjansa również tutaj możemy pomiędzy stosami przenosić kilka kart jednocześnie o ile tylko są już ułożone według zasad rozgrywki.

Zasady gry Pasjans Freecell stanowią jasno, że kartę powinniśmy kłaść na karcie, która jest wyższa od niej stopniem ale tylko o jeden poziom. Jednocześnie kolory muszą następować na przemian. Zatem gdy mamy czerwone następne powinno być czarne, potem znowu czerwone i znowu czarne i tak dalej.

Pamiętajmy zatem o tych dwóch, kluczowych zasadach stanowiących fundament zasad Pasjans Freecell:

  • kolejność kolorów
  • hierarchia (karty malejące stopniem)

Jaki jest cel gry Pasjans Freecell?

Pasjans Freecell stawia przed nami jasny cel oddając od naszej dyspozycji 4 pola, na których musimy ułożyć karty w kolejności od karty najwyższej a więc zaczynając od Asa.

Co odróżnia zasady gry Pasjans Freecell od innych gier tego typu?

Przeglądając zasady Pasjans Freecell łatwo jest zauważyć, że są one bardzo podobne do tego co znamy z innych pasjansów. Jeśli jednak graliście kiedyś w inne odmiany z pewnością niejednokrotnie trafiliście na problem związany z brakiem możliwości kolejnych ruchów. W końcu przekładając karty pomiędzy stosami w naturalny sposób możemy dojść do momentu gdy kolejne ruchy nie będą już możliwe. Taka sytuacja wynikać będzie z faktu, że wszelkie docelowe układy kart nie będą zgodne z zasadami rozgrywki.

Na szczęście Pasjans Freecell wychodzi tutaj nam niejako naprzeciw oferując coś więcej. Mowa w tym wypadku o dodatkowych czterech polach, które widzimy w obszarze gry. Te dodatkowe pola służą do tymczasowego odkładania kart. Grają w Pasjans Freecell możemy niektóre karty na chwilę sobie odłożyć na bok i wrócić do nich gdy będą nam już potrzebne.