23 kwi, 11:37

Pasjans Klondike - zasady gry

Pasjans Klondike to bez wątpienia dość klasyczna odmiana pasjansa, która zdobyła sporą popularność za sprawą dość przejrzystych zasad. Musimy być świadomi tego, że duża liczba odmian pasjansa sprawia, że nie jest łatwo zdecydować, w który typ grać. Warto więc poznać zasady każdej odmiany pasjansa aby móc określić, która będzie nam najbardziej odpowiadać.

Tym razem przyjrzymy się temu jakie zasady przyświecają rozgrywce w pasjansie Klondike. Podstawowa kwestia jest dość oczywista i trudna tutaj być zaskoczonym bowiem naszym zadaniem jest ułożenie wszystkich kart. Gra zakończy się gdy wszystkie dostępne karty zostaną właściwie ułożone. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na to określenie “właściwie” gdyż jak na pasjansa przystało w Klondike nie możemy kart ułożyć od tak, w przypadkowy sposób.

Pasjans Klondike daje nam do dyspozycji cztery stosy, na których docelowo musimy ułożyć karty według hierarchii. Zaczynamy zatem od asów i tak w kolejności poprzez kolejne karty schodzimy aż do dwójek. Aby odkrywać kolejne karty, które według przedstawionej zasady będziemy mogli przełożyć na jeden z czterech stosów wykorzystujemy siedem kolumn, które już na początku rozgrywki zobaczymy w polu gry.

Jak łatwo zauważyć każda z tych kolumn posiada odpowiednio większą liczbę kart. W pierwszej kolumnie mamy jedną kartę, w drugiej dwie i tak dalej aż do ostatniej kolumny gdzie tych kart mamy już siedem. Oczywiście karty możemy przekładać z jednej kolumny na drugą szukając odpowiedniej karty do ułożenia na jednym z głównych stosów. Jednak przy tym przekładaniu musimy przestrzegać określonych zasad związanych z tym, że przede wszystkim kolory należy dobierać na zasadzie odwrotności:

  • czerwona na czarną
  • czarna na czerwoną

Co ciekawe pomiędzy tymi kolumnami możemy przenosić nie tylko pojedyncze karty ale nawet całe grupy kart. Jednak w przypadku grup ich przeniesienie jest możliwe tylko i wyłącznie wtedy gdy są ułożone w odpowiedniej hierarchii (malejącej) oraz według wspomnianej przed chwilą zasady kolorów układanych naprzemiennie.

Co w przypadku gdy nie mam już ruchu?

Oczywiście może się zdarzyć sytuacja gdy właściwie nie mamy już możliwości przekładania kart pomiędzy kolumnami. Jeśli istniejący układ kart uniemożliwia ich przekładanie z zachowaniem wspomnianych wcześniej zasad to możemy dobrać kartę lub nawet trzy karty z talii. Ilość kart w tym wypadku będzie zależeć od konkretnej wersji gry.

Pasjans Klondike to nie wszystko - poznaj zasady gry w inne rodzaje pasjansa

Jeśli zainteresował Cię Pasjans Klondike i uważasz, że to gra dla Ciebie, poznaj również zasady gry w Pasjans Piramida oraz zasady gry w Pasjans Pająk