23 kwi, 11:30

Pasjans Piramida - zasady gry

Osoby mające już do czynienia z pasjansami są zazwyczaj przyzwyczajone do ich dość typowych zasad, które niekiedy jedynie potrafią różnić się nieznacznie ze względu na dodatkowe reguły rozgrywki. Jednak pasjans Piramida wprowadza w kwestii zasad spory powiew świeżości.

Tutaj podstawowy obszar gry zajmuje tytułowa piramida z kart, które musimy z niej stopniowo zdejmować. Jednak jak już nas do tego przyzwyczaiły gry tego typu również pasjans Piramida narzuca nam określone zasady determinujące nasze kolejne posunięcia.

Karty możemy zabierać z piramidy parami aczkolwiek suma punktów takiej pary musi zawsze wynosić 13

Jak liczy się punkty w pasjansie piramidzie?

  • 13 punktów - król
  • 12 punktów - dama
  • 11 punktów - walet
  • 1 punkt - as

Wartości punktów dla pozostałych kart wyliczane są według ich liczby oczek przyjmują wartości od 2 do 10 punktów.

Warto zwrócić uwagę również na fakt, że król jest w tej wersji pasjansa dość szczególną. Ze względu na przyjętą punktację i fakt, że nie ma karty o wartości 0 punktów król może być zabierany z piramidy jako karta pojedyncza nie wymagając drugiej karty do pary.

Czy pasjans Piramida przewiduje sytuację gdy nie możemy wykonać kolejnego ruchu?

W grze pasjans Piramida może dojść do sytuacji gdy żaden dostępny układ kart nie daje nam sumy 13 punktów. Pojawia się zatem dość zasadne pytanie: “co wtedy?”. W takiej sytuacji mamy na szczęście do dyspozycji dodatkowy stos kart, z którego możemy dobrać nowe karty. Jednak w większości wersji pasjansa Piramidy przedstawione nam zostaną jedynie trzy karty. Gra nakłada też n nas ograniczenie bowiem do stosu dodatkowych kart możemy sięgnąć jedynie jeden raz.

Kiedy przegrywa się w grze pasjans Piramida?

Przegrywamy w momencie gdy nie mamy możliwości ściągnięcia wszystkich kart jakie pozostały na piramidzie. Oczywiście dotyczy to sytuacji gdy nie możemy już podejrzeć kart z dodatkowego stosu.

Pasjans Piramida to nie wszystko - poznaj zasady gry w inne rodzaje pasjansa

Jeśli zainteresował Cię Pasjans Piramida i uważasz, że to gra dla Ciebie, poznaj również zasady gry w Pasjans Piramida oraz zasady gry w Pasjans Pająk