4 lut, 09:30

Pięć gier dla osób, które nie obawiają się myślenia

A nawet wręcz przeciwnie - dla osób, które uwielbiają angażować swój mózg. Nie każda gra musi być bezmyślną strzelanką. Jest cały szereg tytułów, w których najważniejsze jest myślenie, planowanie i podejmowanie strategicznych decyzji. Przedstawiamy pięć naszych ulubionych, które gwarantują nie tylko doskonałą zabawę, ale także trening dla szarych komórek.

Co ważne, za tę przyjemność (jakże pożyteczną!) nie trzeba płacić ani grosza. Wszystkie opisane poniżej gry są dostępne za darmo. Wystarczy, że posiadasz przeciętnej klasy peceta, przeglądarkę internetową z dostępem do sieci oraz... jak najwięcej czasu wolnego, bo każdy z tych tytułów potrafi wciągąć po czubek głowy!

Mars Tomorrow

Kolonizacja Marsa to wdzięczny temat dla gier komputerowych. Postanowili to wykorzystać twórcy Mars Tomorrow, strategii ekonomicznej, w której staramy się stworzyć na Czerwonej Planecie nowy dom dla ludzkości. Nie robimy tego sami. W grze dołączamy do tysięcy graczy z całego świata, którzy wspólnie, połączeni internetem, budują przyszłość dla homo sapiens. Jednym z naszych głównych zadań jest terraformowanie nieprzyjaznej dla życia planety.

Musimy zacząć pozyskiwać wodę, tlen czy dwutlenek węgla, aby następnie móc napędzać produkcję czy budowę istotnych konstrukcji. Z czasem rozgrywka staje się coraz bardziej skomplikowana - pojawiają się nowe technologie, obowiązki, trudności i zagrożenia, którym musimy stawić czoła. Na szczęście twórcy Mars Tomorrow nie rzucają nas od razu na głęboką wodę. Podczas pierwszych chwil spędzonych z grą uczymy się podstaw, a potem stopniowo zagłębiamy się w coraz bardziej zaawansowane aspekty.

Zagraj w Mars Tomorrow

Empire: World War 3

Gra strategiczna, w której bierzemy udział w trzeciej wojnie światowej. Jest to jednak wizja mocno science-fiction, bowiem konflikt kręci się wokół cennego surowca o nazwie milenium. Gracz musi gromadzić go jak najwięcej, by móc w szybkim tempie rozwijać swoją armię oraz technologie, które mogą przesądzić o zwycięstwie. Jednocześnie musimy mieć na uwadze kilka istotnych gałęzi funkcjonowania naszego państwa, takich jak gospodarka, obronność czy wojsko.

W posiadanych bazach szkolimy coraz bardziej specjalistyczne jednostki, które następnie wysyłamy do walki z wrogiem, czyli tak naprawdę z innymi graczami (Empire: World War 3 to gra sieciowa). Jednak nie z każdym musimy kruszyć kopie. Równie dobrze możemy zawrzeć sojusz z potężnym dowódcą.

Podejmowanie strategicznych decyzji jest w Empire: World War 3 na porządku dziennym. Tylko od tego, jakie one będą, zależy, czy uda nam się przetrwać, czy polegniemy na polu bitwy.

Zagraj teraz

Rail Nation

Propozycja skierowana przede wszystkim do miłośników kolei i pociągów, ale nie tylko. Rail Nation to rozbudowana, zmuszająca do myślenia i zarazem niesamowicie wciągająca gra ekonomiczna. Celem gracza jest rozwinięcie potężnego imperium kolejowego, co jest zadaniem i trudnym, i czasochłonnym. Przygodę rozpoczynamy w jednym z pięćdziesięciu dostępnych miast, następnie poznajemy podstawowe mechaniki i czym prędzej zabieramy się do pracy.

Rail Nation
Rail Nation źródło: Dostawca

Kupujemy pociągi, dostarczamy surowce, produkujemy towary, rozbudowujemy infrastrukturę czy dogadujemy się z innymi graczami, z którymi wspólnie tworzymy strategię mającą uderzyć w konkurencję. Rail Nation wymaga jednoczesnej aktywności na różnych polach, zmuszając nas do ciągłego myślenia, planowania i przewidywania skutków naszych decyzji. Gdy nasze przedsiębiorstwo zaczyna dobrze prosperować, satysfakcja jest ogromna!

Spróbuj swoich sił w Rail Nation

ZooMumba

Coś dla miłośników zwierząt. Gra ekonomiczna, która pozwala się zrelaksować, ale jednocześnie zmusza do myślenia i uczy o zarządzeniu. W ZooMumbie wcielamy się we właściciela zoo, które dopiero co powstało. Rozgrywkę zaczynamy na niewielkim obszarze, na którym stawiamy pierwsze budynki i wybiego dla zwierząt. Jednak już wkrótce, gdy zaczną nas odwiedzać goście, zaczniemy zarabiać pieniądze, które będziemy przeznaczać na dalszy rozwój. Jeśli wykażemy się kreatywnością, analitycznym myśleniem i zmysłem przedsiębiorcy, może się okazać, że za kilka tygodni nasz ogród zoologiczny będzie jednym z najpopularniejszych w okolicy. Ale to wcale nie będzie łatwe zadanie.

ZooMumba
ZooMumba źródło: Dostawca

Żeby osiągnąć sukces, musimy jednocześnie dbać o potrzeby odwiedzających, zwierząt oraz personelu, który zatrudniamy do pomocy. Jeśli zaniedbamy którąkolwiek grupę, musimy się liczyć z problemami. ZooMumba odznacza się kolorową grafiką (świetnie przedstawiono poszczególne gatunki zwierząt, wśród których nie zabrakło ani tych pospolitych, ani tych bardziej egzotycznych) i przyjemną atmosferą.

Zagraj w ZooMumba

Conflict of Nations

Jeszcze jedna propozycja dla miłośników gier wojennych albo po prostu dla osób, które lubią zmuszać się do myślenia. Conflict of Nations to niesamowicie rozbudowana strategia, w której trafiamy na obszar działań przeszło 100 prawdziwych państw, spośród których 26 jest grywalnych. Przewodzą im żywi gracze (jednemu z nich, rzecz jasna, my), w związku z czym rozgrywka jest bardzo dynamiczna i nieprzewidywalna. Cały czas musimy uważać i podejmować kluczowe decyzje, dotyczące tego, z kim walczymy, a z kim zawieramy sojusze.

Conflict of Nations: World War III
Conflict of Nations: World War III źródło: Dostawca

Cała warstwa polityczna jest jedną z kluczowych, często decydujących o tym, kto ostatecznie zwycięży. Conflict of Nations posiada także mocno rozwinięty aspekt ekonomiczny. W grze znalazło się przeszło 250 technologii do opracowania oraz ponad 100 nowoczesnych narzędzi wojennych - zarówno lądowych, powietrznych i wodnych. Bitwy z ich udziałem toczą się w czasie rzeczywistym, a ich przebieg zależy od bardzo wielu czynników, m.in. od ukształtowania terenu czy warunków pogodowych.

Wypróbuj za darmo Conflict of Nations