14 sie, 20:21

Trzy gry, które wygrały 1920 Jam Bitwa Warszawska

Czy można stworzyć wciągającą - a do tego wartościową i pouczającą - grę w ciągu tygodnia? Podczas 1920 Jam Bitwa Warszawska, konkursu dla niezależnych twórców, powstało ponad 30 dowodów na to, że tak. Jury wyróżniło trzy z nich. To wyjątkowe produkcje, stworzone przez dwie lub kilka uzdolnionych osób, przy których możemy się nie tylko dobrze bawić, ale które pozwalają nam dowiedzieć się nieco więcej o Bitwie Warszawskiej. Przy okazji upamiętniają tych, którzy w 1920 roku przelali krew za wolność naszego narodu.

Prezentujemy trzy gry stworzone podczas trwającego tydzień 1920 Jam Bitwa Warszawska. Każda z nich oferuje zupełnie inną rozgrywkę i z każdą bez wątpienia warto się zapoznać.

Do Boju Wanda

Przygoda przedstawiona w grze rozpoczyna się od przeprowadzki pewnej rodziny do domu odziedziczonego po prapraprababci. Wkrótce, podczas przeglądania dokumentów i zdjęć, dzieci orientują się, że są prapraprawnuczętami tytułowej Wandy - dzielnej dziewczyny, która podczas Bitwy Warszawskiej walczyła o wolność dla Polski. Do Boju Wanda to zręcznościówka, w której, kierując główną bohaterką, musimy dobiec jak najdalej.

Do boju Wanda
Do boju Wanda źródło: Dostawca

Na naszej drodze znajdują się miny, nad którymi musimy podskakiwać, oraz bolszewicy, do których musimy odpowiednio szybko strzelać. W każdym podejściu zbieramy polskie marki, które następnie wydajemy na ulepszanie różnych umiejętności, związanych ze skakaniem czy strzelaniem. Po każdej próbie oglądamy podsumowanie, prezentujące, ile metrów udało nam się przebiec czy ilu bolszewików zastrzeliliśmy.

Zagraj w Do boju Wanda

Kryptograf 1920

Jak czytamy we wstępie do gry, Bitwa Warszawska jest uznawana za jedno z osiemnastu najważniejszych starć zbrojnych w historii. To, że Polakom udało się ją wygrać, było możliwe dzięki rozszyfrowaniu kluczowych informacji przekazywanych przez bolszewików. W Kryptografie 1920 bierzemy udział w pięciu najciekawszych starciach, mających miejsce między 13 a 25 sierpnia.

Kryptograf
Kryptograf źródło: Dostawca

Wcielamy się w kryptologa, który - analizując daty, kod wiadomości czy dowódców biorących udział w walkach - ocenia, czy dany bolszewicki rozkaz jest prawdziwy, czy fałszywy. To wymagająca gra logiczna, która powinna przypaść do gustu wszystkim miłośnikom militariów. Chyba jeszcze w żadnej innej produkcji nie mogliśmy wcielić się w kryptologa działającego na froncie.

Wypróbuj grę Kryptograf

1920: Droga do Domu

Śliczna i wzruszająca opowieść o sanitariuszce i żołnierzu, którzy starają się odszukać drogę do domu po tym, jak 13 sierpnia padła obrona Radzymina. Jeśli nie uda się dotrzeć do obozu na czas, jadący z nami wojak niechybnie poniesie śmierć.

Droga do domu
Droga do domu źródło: Dostawca

Zabawa polega na przemierzaniu kolejnych lokacji, poznawaniu historii, czytaniu o wydarzeniach, które miały miejsce podczas konfliktu, jak również podejmowaniu - czasem trudnych, niejednoznacznych - decyzji. Gra została wzbogacona o atrakcyjną, pixel artową grafikę oraz muzykę potrafiącą chwycić za serce. Autorzy zawarli w niej także szereg zdjęć pochodzących z Bitwy Warszawskiej oraz opisów, dzięki którym możemy poczuć atmosferę wojny.

Wypróbuj grę 1920: Droga do domu